Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  

Haberler:

Gönderen Konu: İran İslamı - Fethullah Gülen  (Okunma sayısı 42587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ypa

• Deneyimli
  • *
  • Puan -44
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
Ynt: İran İslamı - Fethullah Gülen
« Yanıtla #25 : 01 Mart 2009, 19:57:09 »

...

kardeşim buyrun yazın şianın dudağı uçuklatan marifetleri neymiş lütfen söyleyin içinizde kalmasın bakın bende merak ettim.
ama şunuda söylemeliyimki hz Ali'yi peygamber gören bir insandan ne şii nede sünni olur ondan sadece kafir olur.

biraz daha dikkatli okuyalım şialara atfedilen şiaların öyle olduğu demedim.
örnekte verdim mesela şia lara atfedilen durumlardan biri Hz. Ali r.a. ı peygamber kabul edildiği. siz de açıkça yazmışsınız ki bu görüşte olan olsa olsa kafir olur.
Moderatöre rapor et   Kayıtlı
Bu şehr-i Stambul ki bi misl ü bahadır.
Bir sengine yek pare Acem mülkü fedadır. Nedim.

Murtazaali

• Murtazaali
  • Admin
  • *
  • Puan 386
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
  • Akıllı dostla arkadaşlık yapmak, ruhun hayatıdır.
« Yanıtla #26 : 02 Mart 2009, 07:47:43 »

...

kardeşim buyrun yazın şianın dudağı uçuklatan marifetleri neymiş lütfen söyleyin içinizde kalmasın bakın bende merak ettim.
ama şunuda söylemeliyimki hz Ali'yi peygamber gören bir insandan ne şii nede sünni olur ondan sadece kafir olur.

ankaraaa

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 02 Mart 2009, 09:15:03 »

humeynin fıkıh kitabın da şia mezhebinden olmayan diger müslümanları yok sayması nasıl bi davranıştır yaaaaaaaaa >:( müslüman müslümanı yok sayarsa allah sonunu hayır etsin müslümanlarınnnnn diyecek bişi bulamıyorummmm

Murtazaali

• Murtazaali
  • Admin
  • *
  • Puan 386
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
« Yanıtla #28 : 02 Mart 2009, 12:58:05 »

humeynin fıkıh kitabın da şia mezhebinden olmayan diger müslümanları yok sayması nasıl bi davranıştır yaaaaaaaaa >:( müslüman müslümanı yok sayarsa allah sonunu hayır etsin müslümanlarınnnnn diyecek bişi bulamıyorummmm

Değerli kardeşim ilmi yazışmalar, gülücüklerle, alaylı üsluplarla yapılmaz. Gayet ciddi ve samimiyet duygusu içinde yapılır ve yapılmalıdır. Ayetullah Humeyni bir Şiidir. Fıkhi olarak tabiki Şii fıkhını benimseyecek ve beyan edecektir. Ebu Hanifeden veya Hanefi alimlerinden Şii fıkhını benimsemelerini bekleyebilir miyiz? veya diğer mezheplerin?

Sorduğunuz soruyu alaylı bir üslupla yazdığınıza göre yazdığınızı kendinizin bile anlamadığı düşüncesindeyim. İnşaallah yanılıyorumdur.

mikdat bin esved

• Admin
  • *
  • Puan 600
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • her gün aşura,heryer Kerbela
« Yanıtla #29 : 02 Mart 2009, 15:03:17 »

ankara kardeşim sizden istirham ediyorum sorularınız varsa lütfen başlık açıp bunları yazışabilirsiniz,bu şekilde anlamsız kısa cümlelerle biryere varamayız.
'' Gönülleriniz bir olmadıktan sonra sayıca çok olmanızın bir anlamı yoktur''
İmam Ali (a.s)

ZİLZAL

• Aktif üye
  • *
  • Puan 10
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #30 : 02 Mart 2009, 16:29:43 »

Ebu Hanife'nin fıkhi görüşlerini içeren ilmihallerde Şafii fıkhından bahsedilmemesini nasıl açıklarsınız? Bu onları yok saymak mıdır, yoksa sadece kendi fıkhi görüşlerini dile getirmek midir?

HiLaLNuR

• Deneyimli
  • *
  • Puan 150
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Haykiran Sukutlar vardir ki ancak Allah işitir
« Yanıtla #31 : 06 Mart 2009, 21:03:39 »

biraz daha dikkatli okuyalım şialara atfedilen şiaların öyle olduğu demedim.
örnekte verdim mesela şia lara atfedilen durumlardan biri Hz. Ali r.a. ı peygamber kabul edildiği. siz de açıkça yazmışsınız ki bu görüşte olan olsa olsa kafir olur.

Böyle inananlarda var evet,hatta degil peygamber Aliyi Tanri olarak görenlerde var ama onlar sia degil !
Allah Bize Yeter!
O Ne Güzel Vekildir...

medeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 06 Mart 2009, 23:20:37 »

Batı ve onun havarileri o kadar içimize girdiler ki, giydiğimiz donumuz'a kadar isim koyma hakkı onların elinde.(Boxer,slip v.s)..........Adamlar nanoteknoloji den ,Uzay araştırmalarına her şeyi kendi mühendisleri ile yapıyorlar,,,,,,30 yıldır gümbür gümbür islam ı dünyanın 1.gündemi haline getirdiler,,,,,,,Bunu İmam Mehdi (A.S) oturmuş köşesinde seyrediyor(inanmayabilirsiniz).....Salyasını sümüğünü silmekten aciz olanlar ,Huseyin efendimizin torunu İmam humeyniyi hafife alanlar,Bu dini papaya ihtiram vesilesi yapanlar,Size bu dinin o kadar da sahipsiz olmadığını ,göstereceğiz....Beyler aklınızı başınıza devşirin........Biz Mehdi yi beklemiyoruz,MEHDİ BİZİ BEKLİYOR,,,zillet bizden uzaktır.amerika bizden uzaktır,amerikanın kime yakın olduğu meselesi bizim meselemiz değildir...Selam ve dua ile...
« Son Düzenleme: 09 Mart 2009, 20:32:59 Gönderen: medeni »

medeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 07 Mart 2009, 00:43:15 »

Bu forumda yeni olduğum için sürçü lisan  edebilirim, yanlışlar mutlaka bizimdir, bu konuda affınıza sığınarak,her türlü eleştiriye açık olduğumu belirtmek isterim...selam ve dua ile...
« Son Düzenleme: 09 Mart 2009, 20:33:41 Gönderen: medeni »

mirzehan

• Admin
  • *
  • Puan 104
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #34 : 07 Mart 2009, 00:50:05 »

Bu forumda yeni olduğum için sürçü lisan  edebilirim, yanlışlar mutlaka bizimdir, bu konuda affınıza sığınarak,her türlü eleştiriye açık olduğumu belirtmek isterim...selam ve dua ile...

saygı çerçevesini aşmadığımız sürece bu forum her türlü görüşe açıktır kardeş.
onun için var zaten insanlar görüşlerini koysunlar ortaya, tartışılsın öğrenilsin. okuyanlara yol göstersin diye
selametle
Allah, geçimsiz efendileri olan bir adamla, yalnız bir kişiye bağlı olan bir adamı misal olarak verir. Bu ikisi eşit midir? Övülmek Allah içindir, fakat çoğu bilmezler. (Zümer 27)

ypa

• Deneyimli
  • *
  • Puan -44
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #35 : 07 Mart 2009, 06:00:03 »

Salyasını sümüğünü silmekten aciz olanlar ,Huseyin efendimizin torunu İmam humeyniyi hafife alanlar,Bu dini papaya ihtiram vesilesi yapanlar,Size bu dinin o kadar da sahipsiz olmadığını ,göstereceğiz..

burada bahsettiğiniz salya ve sümüğünü  silmekten aciz olan kim?

bir de bu dinin sahiipsiz olmadığını gösterecek olan siz kimsiniz?

medeni

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 07 Mart 2009, 09:32:00 »

Bu ülkede salya ve sümüğünü silmektan aciz olan insanları tanımak bile bir seviyedir.......Biz tanıyoruz.........O ferasetiniz varsa sizde tanırsınız.....Sorduğunuz soruların tamamını gözden geçirdim......Akli-selim ve enazından dini hassasiyetinizin bizden daha iyi olduğuna kani oldum....Dua nızı bekliyorum....Lütfen 3-5 gün ayırıp tamamı sunni kaynaklarla alıntı yapılan   www.ehlisunnet.com   adresini gözden geçirirseniz eminim meseleyi Kemal derecesinde anlarsınız.....Bu dünyada benden daha kalın kafalı bir sunni olduğuna inamıyorum,ama doğrular bizim bildiğimiz gibi değil........sadece küçük bir damla  vereyim,gerisi size kalmış.....Caferi mezhebinde Gece teheccüd namazı 8 rekattır ve vaciptir,gece yarısından sonra kılınır,,,,,,,günlük Namazların toplamı 51 rekattır,,,,haa birileri kılmıyor dersiniz,ne yapalım,bu toplumun %95 i sabah namazı kılmıyor,,,,saygı sevgilerimle.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2009, 20:34:42 Gönderen: medeni »

ypa

• Deneyimli
  • *
  • Puan -44
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #37 : 07 Mart 2009, 11:08:27 »

Bu ülkede salya ve sümüğünü silmektan aciz olan insanları tanımak bile bir seviyedir.......Biz tanıyoruz.........O ferasetiniz varsa sizde tanırsınız.....Sorduğunuz soruların tamamını gözden geçirdim......Akli-selim ve enazından dini hassasiyetinizin bizden daha iyi olduğuna kani oldum....Dua nızı bekliyorum....Lütfen 3-5 gün ayırıp tamamı sunni kaynaklarla alıntı yapılan   www.ehlisunnet.com   adresini gözden geçirirseniz eminim meseleyi Kemal derecesinde anlarsınız.....Bu dünyada benden daha kalın kafalı bir sunni olduğuna inamıyorum,ama doğrular bizim bildiğimiz gibi değil........sadece küçük bir damla  vereyim,gerisi size kalmış.....Caferi mezhebinde Gece teheccüd namazı 8 rekattır ve vaciptir,gece yarısından sonra kılınır,,,,,,,günlük Namazların toplamı 51 rekattır,,,,haa birileri kılmıyor dersiniz,ne yapalım,bu toplumun %95 i sabah namazı kılmıyor,,,,saygı sevgilerimle.

ferasetimiz zayıf olduğu için sordum zaten aceba kimden bahsediyorsunuz diye vaktim olduğunda o siteyi de inceleyeceğim inşAllah.
fakat bahsettiğiniz kişi/veya kişilerin Allah rızası için işler yapıpta sizinde buğz edecek kimse bulamayıp, Allah diyenlere buğz ettiğinizi düşnmek istemediğim için sordum.

Murtazaali

• Murtazaali
  • Admin
  • *
  • Puan 386
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
« Yanıtla #38 : 10 Temmuz 2009, 09:27:47 »

Böyle bir başlık belki ilginizi çeker. Çok eskiden açılmış bir başlık.

Murtazaali

• Murtazaali
  • Admin
  • *
  • Puan 386
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
« Yanıtla #39 : 10 Temmuz 2009, 09:43:30 »

Başlığı açan Ehl-i Sünnet kardeşin resimleri açılmıyor ama ben yazı olarak ekleyeyim.

Nevval Sevindi ile İran İslamı üzerine Röportaj

Ortadoğu'nun Biricik Laik İslam Ülkesi Türkiye'dir

İran üzerine Türkiye'de son zamanlarda çok yoğun tartışmalar yaşandı. İran konusunda sizin görüşleriniz nelerdir?

İran baştan beri Sünni toplumlara reaksiyoner olmayı yeğlemiştir. İran tarihi ihtilaller tarihidir. İran Şiileri bir tepki cemaatidir. O nedenle doğru düşünmesi, dengeli karar vermesi, dünya konjonktürüne göre bir yol takip etmesi mümkün değildir. Devletlerarası münasebetler açısından komşumuzdur, bu açıdan nasıl ilişki kurulacaksa kurulmalıdır.

İran konusunda dikkat edilmesi gereken iki husus vardır:
Birincisi, din ve İslam devrimi adı altında mezhep ve bağnaz bir İslam anlayışı ihracı. Kendi mezhep ve yorumlarını gerçek dinin önünde tutarlar. Bir insan Şii değilse, adeta hiçbir şey değildir. İkincisi: Ali muhabbeti, kendi anlayışlarına sadece bir renk kazandırmak için bahanedir. Ali sevgisi değil, Ebu Bekir, Ömer düşmanlığıdır ayakta tutan onları. Yanlış itikatlarını dini bir zemine oturtmak için güya Ali sevgisini bayraklaştırmışlardır. Bugün, bölgede Fars yayılmacılığı ve İran'ın bizimle olan tarihi rekabeti, belli bir tehlike arz etmektedir denebilir. İran bölgede rahat duracağa benzemez. Irak'ta çok önemli miktarda Şii vardır, endişe ederim ben. Fransa İran'ı desteklemiştir. Humeyni'yi barındırmıştır. İrangate Amerika'nın durumunu da ortaya koydu. İran'la aramızda problem olmadığını söyleyenler de vardır. Fakat, İran'la olan münasebetlerimizin tarihi, daha çok problemler ve sürtüşmeler tarihidir.

Mistisizmin toplum için gelecek vaat etmediğini söylediniz. İran'da ve Mısır'da mistisizm ağırlıkla vardır ve burada toplumun yüzü sanki ölüme dönüktür. Onun içinde kaybolma, ağlama olarak tezahür eder. Türklerin İslam anlayışı hayata bağlı, yaşamı seven bir anlayıştır. Toplumun yüzü hayata dönüktür. Ramazan'da eğlenen, bayramla onu şenlendiren ve bayramını 'şeker'e dönüştüren bir yaşama sevinci görülür. İslam âleminde Türkler böyle sadece. Ramazan'da yaşanan fark bile bizim diğer İslam anlayışıyla aramıza ciddi ayrımlar mı koyuyor? Dinde eğlenme var mı?

İnsanın değişik yanları vardır. Hukuk sistemleri de bunu böyle kabul eder. Din eğlenmeyi meşru kılmıştır. Peygamberimizin (sav) olgunluğuna erişemediğimizi anlatan bir öykü: Zenciler camide kılıç mızrak oyunu oynamışlar, def çalmışlar. Ayşe validemiz de diyor ki: "Ben de bakmak istedim, Allah Resulü'nün omzundan baktım onlara. Mescitte seyrettim onları" diyor. Yani "Onlar oyun çıkarıyordu, ben de seyretmek istedim" diyor. Bugün herhangi bir camide bunu yapamazsınız. Fakat, Mescitin o zamanki fonksiyonları çok yönlü, sonra bu daralmış. Ben bugün yapılsın demiyorum, fakat ortada ufuk enginliği ve darlığı meselesi var. Harp oyunları oynuyorlar camide. Bir defasında da kına gecesine geliyorlar. Buna kadar yani. Nikâh önemli bir hadisedir; "mescitte yapın bunu" diyor. Herkes görsün. Nikâh gizli, kaçamak iki kişi arasında yapılan bir akit değildir; açıklık diyor.

Kilisede olduğu gibi evlenme öneriyor yani?

Çok daha zengin. Neden? Çünkü mescidin içinde o mesele aynı zamanda bir ruhaniyet kazanacak. Allah'a yakınlık içinde cereyan edecek, verilen sözler tutulacak. Böyle sağlam bir yerde yapmayı öneriyor. Demek ki, bazı şeyleri biz kısıtlamışız. Bu meseleler iyi tetkik edilmezse başka şekilde yanlış anlamalara yol açar. Dinin hayata bakan yanını teslim etmek 'deve çobanları'na kalır. Allah'ın Resulü, "Bir gün deve çobanları yüksek binalarda çalım satacaklardır." diye bugünleri mucizevi haber vermiştir.

İran'la Türkiye'nin Din Esprisi Farklı

İran'da neden okulunuz yok? İzin vermediler mi?

Devlet izin vermedi. Komşumuz, Türklük adına Azerbaycan'da bir okul açalım diye ısrar ettik. Bir komik teklifte bulundular: "Öyle çok paranız varsa, yardım edecekseniz, siz parayı verin biz açarız."

Siz İran'ı Orta Asya'dan kovdunuz hatta alfabenin Latince olmasında rol oynadınız. İran Tacikistan haricinde tutunamadı, kimse Vahabiler'i ve onları inandırıcı bulmadı.

İran hep fitneler tarihi olmuştur. İran İslam'ı zorla kabul etmiş, mukavemeti entrikada bulmuştur. Hz. Ali'nin Nehc'ül Belâğa isimli, hutbe, mektup ve sözlerinden derlenmiş kitabı, hukuki, siyasi kültürel muhtevasının yanı sıra tam bir edebi şaheserdir; Shakespeare gibi okunur. Hz. Ali büyük bir şahsiyettir, bizim için çok önemlidir. Ama Ali'nin büyüklüğü izafi bir büyüklük değildir. Ali'nin büyüklüğünü anlatmak için başkalarını küçültmeye ihtiyaç yoktur. Bir manâ eridir. Tüm tasavvuf erleri, Baba'ları onu severler. Fakat, Şia, Fars Aleviliği, Müslümanlığa karşı kin ve nefretini Hz. Ali'ye de yansıtır, Ali'yi kendi mitolojilerindeki Zaloğlu Rüstem haline getirmişlerdir. Mübalağa zihnî bir yalandır. Doğru olandan yalan insan haline dönüşmüştür. Türkiye çok dengelidir. Selçuklular'da, Osmanlılar'da da böyledir. Biz dergâhlarda "Canım Ali" diye destanlarını dinleyerek büyüdük. Vahabiler de Ali'yi küçümser. Biz herkesi severiz. İran, tarihinde mübalağalarıyla ünlü. Hayatlarına sinmiştir. Ben Mekke'de bir kısım İranlı'nın dua ederken ağlıyor gibi göründüklerine şahit oldum, misafirhanede komşumuzdular. Akşam bunları teybe kaydetmiş olduklarına ve dinleyip eğlendiklerine şahit oldum. Samimi değillerdir. Bunlar komşumuz olması nedeniyle münasebete engel değil. Humeyni, Velayeti Fakih kitabında aynen şöyle der: "İnsanlarla olan problem ve davalarında bizden, (yani mezhebimizden) olmayan kadılara, hâkimlere başvuran, Allah'a karşı gelmiş ve Allah'ın inkâr edilmesini emrettiği tağuta başvurmuş olur." Fakihin devlet başkanlığı doktrini Humeyni ile Şii tarihine girmiştir. Humeyni, kıyametten önce geleceği beklenen Mehdi'nin vekili kabul ediliyordu. Şiiler 12 İmam'ı, Peygamberimiz dışındaki bütün peygamberlerden üstün görürler.

İran Türkiye'de İslamcılara eziyet edildiğini söylüyor, Cumhuriyet Dönemi'nde yapılanları örnek gösteriyorlar.

Her şey kendi zamanı ve şartlarında değerlendirilmelidir. Kel Ali'ler, Kılıç Ali'ler ve mahkemelerinin daha mutedil olmasını yeğlerdim. Ben Mustafa Kemal'in ve İnönü'nün, Marx gibi, insanlığın rahat ve huzuru için din adına hiçbir şey kalmamalı tarzında dinin üstüne yürüdükleri kanaatinde değilim.

Son zaman bazı hadiseler oldu. Hatırlandığında bile insanı İslâm ve insanlık adına utandıran, hiçbir ağza yakışmayacak sözler, ifadeler sarf edildi. Üslup kişinin aynasıdır. Askerin son çıkışına sebep olan bazı hadiseleri de görmezlikten gelemeyiz.

İran'ın siyaseti hep İslam içinde görmesi ve siyasi İslam olarak yönlendirmiştir. Türkiye İran gibi olur mu? Bizim din anlayışımızla Arap ve Fars anlayışı arasındaki farklar neler?

İran o bölgede olmanın gereğini yerine getiriyor. O bölgede din olmadan hâkimiyet olmaz. Yayılmak dinle mümkün ancak. Onların din anlayışı farklı, imamlarla idare edilen, işin içinde ruhani bir şeyler olma zorunluluğu koyan bir anlayış. Asıl mesele Kur'an değil, Ali'dir. Türkiye İran gibi olamaz, bir kere din esprisi çok farklı. Kaynaklar itibariyle de çok farklı. Esas, imamet meselesi akideleridir. Dinin hükmüdür. Sünnilik'te böyle mesele yok. Din bir değildir ki, Türkiye İran olsun. Türkiye'de birtakım anlayış farklılıklarına rağmen, dine sahip çıkmak lazım. Dışarıdan gelecek yanlış din anlayışları ve dinin yanlışlara alet edilmesi de bu şekilde önlenebilir.

Bizim arkadaşların Asya'daki faaliyetleri için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Vahabiler'i ve İranlılar'ı uzak tutmak için tasavvufun enginliğinden de yararlanarak, kendi anlayışımızı toplumunun her kademesine hâkim kılmazsanız, o tür bağnazlıkların hâkim olmamaları için hiçbir sebep yok.

İran'ın girebildiği bir Tacikistan oldu Farsça nedeniyle, sizin okullar gibi onlar rağbet görmediler.

Orada da yine arkadaşların beş okulu var. Zengin bir arkadaşımız her şeyini sattı orada okulları açabilmek için. Onu kalpten kaybettik. Tacikistan 3,5 milyonluk Ankara kadar yer.

Orta Asya'da insanlar sizin okullarınızda çocukları okusun istiyorlar. Öğretmenleri örnek insanlar olarak seviyorlar. Çağdaş olandan yana taleplerini koyuyorlar. Türk İslam'ının farklılığı bunu getiriyor mu?

Bizim İslam anlayışımız daha derindir diyebiliriz. Bu Mevlana'lara, Yesevi'lere ışık tutan şey, ışık başka bir şeydir. Türk milletine yansıyan ışık Bişkek'te, Buhara'da prizma gibi yansıyarak ulaştı, manâ derinlikleriyle. Dini, yoruma açık yanlarıyla, çok engin yorumlamışlar. Dinin evrenselliğini Ebu Hanife'ler, Yesevi'ler kabul ettirir. Gel gör ki, başkalarının olumsuz imajları bize de gölge düşürüyor.

Avrupa bunu değerlendirebilir mi?

Luther döneminde yaptığı gibi Hıristiyanlık yeniden kendini restorasyona tabi tutmazsa, İslam'ın bazı dinamiklerinden yararlanmazsa gelişen şartlar içinde yaşaması zorlaşır. Türk kültürünün dünyaya katkısı kavgasının verilmesi lüzumuna inanıyorum. Bu kültür ve Türk dünyası, dünya kuvvetler muvazenesinde Allah'ın izniyle yine bir güce ulaşacaktır. Bakın, Bosna'da verilen kültür, savaşla bile onlardan geri alınamadı. Demek öyle zengin ki atamadılar, o dönemde İslam'ı benimsemişler. Bağnaz olan ölüp gidecektir. Bilinmemesi gerekenleri millet unutmuştur, millet ruhuyla Akşemseddin'i unutmaz. İşin cesedine talip olanlar, kabuğuyla uğraşanlar kendi kabukları içinde çürüyeceklerdir.

Mehmet UFUKALP

• Deneyimli
  • *
  • Puan 668
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #40 : 10 Temmuz 2009, 09:50:44 »

Hocaefendinin hristiyan ve yahudilere gösterdiği sevgi ve hoşgörünün çok azını bile göremiyoruz müslüman bir halk ve devlet olan İrana neden aceb?
Yahudiler ve hristiyanlarla diyaloğa evet ama Şii  müslümanlarla diyaloğa hayır

Yahudisi, hristiyanı, münafığı, saray mollaları ile bütün islam düşmanları tek millettir de ondan. Iğdırda Azerbeycanda bu mahluku tanımıyorlar mı ki okullar yurtlar açabilmektedirler.
Beşşar Esad bir İslam Kahramanıdır.
Suriye İmtihanında İran İslam Cumhuriyetinin yanında yer almayanlar amerikan Emperyalizmi ve İsrail Siyonizminin yanındadırlar. Ve İslamın karşısındadırlar.

Murtazaali

• Murtazaali
  • Admin
  • *
  • Puan 386
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
« Yanıtla #41 : 10 Temmuz 2009, 11:34:51 »

Nevval Sevindi HANIM EFENDİNİN Fethullah Gülen Hoca efendi ile yaptığı röportajı okuduğumda şu soruları soramadan edemedim.

1-   İran baştan beri Sünni toplumlara reaksiyoner olmayı yeğlemiştir, sözünden kasıt nedir? Gerçekten İranın hem ülke içinde hemde ülke dışından böyle bir durumu söz konusu mu? İran’ın Devrim sonra gerek Filistine olan hassasiyeti gerekse, İslam ümmetinin başına bela olmuş milletlerle mücadelesi, Fethullah Gülenin bu iddiasını reddeder mi? Eğer reddetmezse Fethullah Gülenin bu sözünü nasıl açıklamalıyız?

2-   İranın tarihinin ihtilaller tarihi olduğunu söyleyen Fethullah Gülendir. Bu ihtilallere acaba Fethullah Gülen talebeleri örnekler verebilir mi? Ayrıca Türkiye dahil bir çok İslam ülkesinde farklı tarihlerde olmak üzere ihtilaller gerçekleşmemiş midir?

3-   Fethullah Gülen diyor ki: İran Şiileri bir tepki cemaatidir. O nedenle doğru düşünmesi, dengeli karar vermesi, dünya konjonktürüne göre bir yol takip etmesi mümkün değildir…Fethullah Gülen İran Şiilerini neden bir tepki cemaati olarak değerlendiriyor? İran Şiileri, Sünni (emevi) islamı kabul etmedikleri için mi? Yoksa İslam tarihini ve kendilerine yöneltilen her soruya dökümanları ile cevap verdikleri için mi? Yok eğer, siyasi ve ekonomik anlamda ise bu gün hem siyasi hemde ekonomik anlamda ülkemizin ve bir çok İslam ülkesinin halini kim açıklayacak? Bir çok Sünni İslam ülkesinde ki ŞEYH-KÖLE, FAKİR (Sefil)-ZENGİN sınıflandırmasını kim açıklayacak? Eğer siyasi anlamda ise, bu gün damarına, iliğine kadar ABD – İSRAİL – İNGİLTERE ile haşır neşir olan Ülkemizin bu anlamdaki içler acısı halini kim açıklayacak? Acaba Siyasi ve Ekonomik anlamda Türkiyenin kararları doğru karar mı? Ve ayrıca Fethullah Gülen bu tepkisel açıklamayı hangi anlamda yapıyor? Dini mi? Siyasi mi? Ekonomik mi? Yoksa genel mi? Bilelim ona göre devam edelim.

4-   Fethullah Gülen diyor ki: Birincisi, din ve İslam devrimi adı altında mezhep ve bağnaz bir İslam anlayışı ihracı…. Şimdi gülelim mi ağlayalım mı? Dinler Arası diyalog için Siyonistlerle, Emperyalistlerle masaya oturan, Vatikanlılarla aşık atan Fethullah Gülenin, İslam dünyasında Mezhepler arası diyalog için ve Vahdet için elinden geleni yapan İranlı Şiilerin inancı için BAĞNAZ BİR İSLAM ANLAYIŞI demesi ne kadar düşündürücü ne kadar doğrudur? Fethullah Gülene göre Şiilerin inancı tamamen batıl olduğu gibi bir o kadarda BAĞNAZDIR. Fethullah Gülenin bu sözü acaba ilke edindikleri Ahlak anlayışları ile, bağdaşır mı? Halbu ki Fethullah Gülende çok iyi bilmektedir ki, İranlı Şiiler bir Allaha, bir Peygambere, bir Kıbleye, bir kitaba iman etmektedir. Peki nedir bu açıklamanın sebebi? Neden olmuş olabilir?

5-   Fethullah Gülen diyor ki: Bir insan Şii değilse, adeta hiçbir şey değildir… Acaba Fethullah Gülen bu sözü neye dayanarak söylüyor? Açıklamak isteyen var mı? Hadi Gönüllü avukat-lar buyurun açıklayın? Bu söze delil olabilecek ne var acaba?

6-   Diyor ki: Ali muhabbeti, kendi anlayışlarına sadece bir renk kazandırmak için bahanedir… Sözde ahlakı ilke edinmiş, bir insanın böyle bir iftira atması o insana yakışır mı? Hele ki o insan Fethullah Gülense…Fethullah Gülene göre demek ki Şii’lerin Ali Muhabbeti gerçek değil, sahtedir. Ali a.s’la alakaları yoktur, öyle mi? Fethullah Gülenin bu iftirasının büyüklüğünden Allah’a sığınırım. Buyurun açıklayın.

7-   Diyor ki: Yanlış itikatlarını dini bir zemine oturtmak için güya Ali sevgisini bayraklaştırmışlardır… Nedir yanlış olan itikadımız. Allah inancımız mı? Nübüvvet inancımız mı? Adalet-İmamet-Mead inancımız mı? Şayet İmamet inancımız ise bu güne kadar Fethullah Gülen Şiilerin İmamet inancının yanlışlığına dair delillerle dolu bir eser kaleme aldı mı? Madem biliyorsun neden yazmıyorsun? Halbu ki tam tersi Şiiler İmamet inancını hem Kurandan hemde Sizin kaynaklarınızdan açıklıyorlar. Var mı cevabınız, varsa sunun ve çürütün?

8-   Diyor ki: İran bölgede rahat duracağa benzemez. Irak'ta çok önemli miktarda Şii vardır, endişe ederim ben… Acaba Fethullah Gülen neden endişe ediyor? Endişesinin sebebi nedir? İran ve Irakta ki Şiilerin çokluğundan neden endişe ediyor Fethullah Gülen Açıklamak isteyen var mı? Ayrıca İranın bölgede rahat durmayacağını söylüyor. Acaba Fethullah Gülen bu açıklamayı yapmadan önce ve yaptıktan sonra İran’ın, İranlı Şiilerin İslama karşı, İslma ülkelerine karşı ne gibi bir eylemi ile karşılaştı? Yoksa Fethullah Gülen bu açıklamayı ABD-İsrail ikilisi için mi yaptı? Çünkü İran, bölgede ABD ile İsrailin tam bir baş belası.

9-   Diyor ki: Fransa İran'ı desteklemiştir. Humeyni'yi barındırmıştır… Bu meseleyi günümüze kadar en iyi çarpıtanlardan biriside Fethullah Gülendir. Mehmet Ufukalp kardeşim bu meseleyi güzel açıklamıştı. O dönem Irakta sürgündesin. ABD-SADDAM ve ŞAH üçgeninde dönen bir gizli pazarlık içerisinde İmam Humeyni Iraktan çıkarılıyor. Fakat hiçbir ülke kabul etmiyor. İslam ülkeleri ise açık tavrını ortaya koyuyor. Tek çare Fransadır. Nitekim Fethullah Gülen, İmam Humeyninin anılarını okumuş olsaydı böyle demezdi. Peki Fethullah Gülen sana kim kucak açtı? Yıllardır ABD’desin. Yıllardır oradan dünyaya hükmetmeye çalışıyorsun. Cemil Çiçek açıkça söylemedi mi? Fethullah Gülenin ülkesine gelmesine engel hiçbir şey yoktur. Bunu bizzat TV’de izledim. Peki halen neden gelmezsin? Tedavi olduğunu iddia edenler! Acaba bu ülkede tedavi olmasına yeterli derecede olmayacak ne hastalık var Fethullah Gülende? Utanmaz insanın tekidir Fethullah Gülen. Kendi gönlü ile kendisine kucak açan ABD’ye sığınacak orada 10 yıldır yaşayacak. Fakat kalkıp zorla Fransaya sürgün edilen ve hayatı ızdırapla geçen ve 3 ay kadar orada sürgünde yaşayan İmam Humeyni hakkında saçma sapan sözler sarfedecek. Demek ki Fethullah Gülene göre Fransada İmam Humeyniyi barındırmamalıydı? Acaba Suudi Arabistan veya Mısır İmam Humeyniyi barındırmış olsaydı ne derdi Fethullah Gülen?

10-    Diyor ki: Din eğlenmeyi meşru kılmıştır. Peygamberimizin (sav) olgunluğuna erişemediğimizi anlatan bir öykü: Zenciler camide kılıç mızrak oyunu oynamışlar, def çalmışlar. Ayşe validemiz de diyor ki: "Ben de bakmak istedim, Allah Resulü'nün omzundan baktım onlara. Mescitte seyrettim onları" diyor. Yani "Onlar oyun çıkarıyordu, ben de seyretmek istedim" diyor….İşte size zamanımızın Buharisi Fethullah Gülen. Övüne övüne anlatıyor Fethullah Hoca…

11-    Diyor ki: İran hep fitneler tarihi olmuştur… Peki ya Mısır! Mısırın Filistine yaptıklarına, İslam ümmetine yaptığı ihanete ve fitnelere az mı tanık oldunuz? Ya Arabistan? Ya Kuveyt? Ya, Ya, Ya! İran neden fitne olmuş olabilir? Filistine her türlü yardımı yaptığı için mi? Ortadoğunun göbeğinde bulunan Hizbullah Ordusuna yardım yaptığı için mi? İsraile ve ABD’ye tokat üstüne tokat attığı için mi? Ne için? Yoksa inançsal anlamda Şiilerin inancı bir fitneden mi ibaret?

12-   Diyor ki: Asıl mesele Kur'an değil, Ali'dir…Acaba Fethullah gülen ne demek istedi? Şiiler Kuranı dikkate almıyor mu demek istedi? Yoksa Kuranın tahrifine inandığımızı mı söylemek istedi? Varmı bunu açıklayacak bir Avukat….

gulistan_2

• Süper Moderatör
  • *
  • Puan 700
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #42 : 10 Temmuz 2009, 12:34:09 »

asil mesele kuran degil alidir
 :D
sanki kuran ile ali baska baska seylermis gibi

Biliyorsan buyur konus...konusta feyiz alsinlar...bilmiyorsan tut dilini seni bir adam saysinlar

segaleyn

• SEQALEYN
  • Yetkili
  • *
  • Puan 45
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #43 : 10 Temmuz 2009, 12:54:01 »

Fethullah gülen zamanin muaviyesidir.Hatta, muaviya bile  daha muslumandi.Cünkü o zahirdede Ali dusmaniydi.Bunu saklamiyordu en azindan.

Ramazan76

• Deneyimli
  • *
  • Puan 81
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #44 : 10 Temmuz 2009, 13:04:32 »

Fethullah gülen zamanin muaviyesidir.Hatta, muaviya bile  daha muslumandi.Cünkü o zahirdede Ali dusmaniydi.Bunu saklamiyordu en azindan.
ALLAH'ım Bütün Güzel Sözler Sana Söylemekle Güzeldir,Kırık Dökük de Olsa Kabul Eyle Sözlerimi.

ypa

• Deneyimli
  • *
  • Puan -44
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #45 : 10 Temmuz 2009, 14:02:00 »

Hz Ali r.a. düşman ehl-i sünnet fırka ben tanımıyorum. mesele ehl-i sünnet şia ise o açıdan tartışalım. yok fethullah Gülen hakkında sorularınız delilleriniz vs. varsa başlığı açtık buyrun.

amaç slogan atmaksa ben de güzel slogan atarım.

segaleyn

• SEQALEYN
  • Yetkili
  • *
  • Puan 45
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #46 : 10 Temmuz 2009, 14:10:47 »

sorun buya zaten ne dostluklari belli ne  düsmanliklari.Acikca biz dusmaniz deseler sorun kalmayacak.ben babamida  severim babamin katilinide

muttaki

• Deneyimli
  • *
  • Puan 63
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • neredesin ey nergis gülü
« Yanıtla #47 : 10 Temmuz 2009, 14:47:47 »

amerika ve israilin büyük ortadoğu projesine tek engel iran islam cumhuriyetidir ve korkusuzca bu kafirlere karşı baş kaldırmaktadır fetullah gülen nerde yaşamakta abd de bu herşeyi açıklamaya yeter
ayrıca mescitte ağlar gibi yaptıklarını gördüm diyor tıpkı kendisinin tv lerde yaptığı gibimi onu kastediyor olsa gerek
bizim ne gülene ne saidi nursiye nede geylani ye ne osman hocalara ne ismail hocalara ihtiyacımız yok elhamdulillah çünkü bizim ehli beytimiz ve kuranımız var bunlar bizee yeter
"eğer sıffinde engellenebilseydi cansız kuranın mızraklanışı o zaman kerbelada mızraklanmazdı canlı kuranın başı"

gulistan_2

• Süper Moderatör
  • *
  • Puan 700
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #48 : 10 Temmuz 2009, 18:04:26 »

amr bin As ve dahi yezidi lain dahi BÜYÜK KOMUTAN olarak tanimlayan bir yüregin sahibi Alinin dostu olabilir de bari ypa kardesim cekinme!?

Biliyorsan buyur konus...konusta feyiz alsinlar...bilmiyorsan tut dilini seni bir adam saysinlar

aliabadostu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : 10 Temmuz 2009, 20:17:57 »

amr bin As ve dahi yezidi lain dahi BÜYÜK KOMUTAN olarak tanimlayan bir yüregin sahibi Alinin dostu olabilir de bari ypa kardesim cekinme!? buyrun sn ypa yorum ve yanıtlarınızı merakla bekliyoruz hoca efendi gerçektende EHLİBEYT i seviyormuş nasıl sevgi ama

Bu sayfa 0.25 saniyede 26 sorgu ile oluşturulmuştur