Gönderen Konu: El-Kamil Fi't-Tarih (İbnu-l Esir) Okumaları  (Okunma sayısı 10748 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

welayet

• Ziyaretçi
El-Kamil Fi't-Tarih (İbnu-l Esir) Okumaları
« : 17 Ocak 2009, 20:09:36 »
RASULULLAH SAV’İN HASTALANMASI VE VEFATI BAHSİ
(El Kamil Fi’t-Tarih 2. Cilt 2. Bölüm)

İbni Abbas anlatıyor:
     “Perşembe günü, o perşembe günü neydi?” Dedikten sonra, gözyaşları yanaklarına aktı. “O gün Allah Rasulü sav’in hastalığı ve ağrıları artmıştı. Şöyle buyurdu: ‘Bana bir kalem ile bir beyaz kâğıt (veya üstüne yazı yazılan herhangi bir şey) getirin’ ona birşey yazacağım, benden sonra ebediyyen sapıtmazsınız.’ Bu sefer yanında bulunan sahabiler arasında anlaşmazlık çıktı. Halbuki hiçbir peygamberin huzurunda anlaşmazlık çıkmaması gerekir. Onlardan kimisi: ‘Rasulullah sav hastalığının etkisiyle böyle konuşuyor’ dedi. Fakat bu konuda yazsın veya yazmazsın diyenler arasındaki tartışma uzayıp gidince, Hz. Peygamber sav: ‘Beni kendi halime bırakınız. Benim bu durumum sizin beni kendisine çağırdığınız şeyden hayırlıdır.’ Daha sonra üç husus vasiyet etti: (Birincisi) Müşrikler Arap yarımadasından çıkartılsın, ikincisi, gelen heyetlere kendisi nasıl karşılık ve hüsnü kabul gösteriyorsa onun gibi davranılsın. Üçüncüsün de ise, (İbni Abbas’ın kendisi) kasti olarak sustu. Ya da: ‘Unuttum’ dedi.
     Ali b. Ebi Talib, hastalığı esnasında Rasulullah sav’in yanından çıkınca, ona: ‘Rasulullah sav bugün nasıl?’ diye sorulunca, Hz. Ali: ‘Allah'a hamdolsun şifa buldu.’ diye cevap verince, Hz. Abbas onun elinden yakalayarak şunları söyledi: ‘Sen, üç gün sonra (başkasının) asasına (yani otoritesine) köle olacaksın. Gerçek şu ki; Rasulullah sav bu hastalığından yakında vefat edecektir. Ben, Abdulmuttalipoğulları’nın yüzünden ölümlerinin yaklaştıklarını bilirim. Bunun için Rasulullah sav yanına git ve ona bu işin (yönetimin) kimler arasında olacağını soruver. Eğer bizde ise bunu bilmiş oluruz. Bizden başkalarında olursa ona emreder ve hakkımızda tavsiyede bulunur’ deyince, Hz. Ali şöyle dedi: ‘Eğer biz bunu Rasulullah sav soracak olur ve O da bunu bizden men edecek olursa, bu sefer insanlar ebediyyen bize bunu vermeyecektir. Allah'a yemin ederim ki, bunu Rasulullah sav’e ebediyyen  sormayacağım.’
     Daha kuşluk sıcağı artmadan Rasulullah sav vefat etti.

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
  • haklı olmak için değil hakkı bulmak için tartış
Ynt: El-Kamil Fi't-Tarih (İbnu-l Esir) Okumaları
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2009, 21:17:14 »
Bismillahirrahmanirrahim.Selamun Aleykum

Allah(cc) razı olsun paylaşım için.

Allah(cc) nasip ederse İbni Esir'in "El-kamil fi't Tarih" adlı eserinden çıkadığım notları sizlerle paylaşmak isterim.Allah(cc) ömür ve güç verirse en kısa zamanda başlarım

Selametle
“Hüseyin her müminin göz yaşıdır.”

Doğrusu ben Hür’üm
Sizleri kılıçtan geçiririm.
Ve bu toprakta inen en üstün kimseye yardım ederim.
Sizleri öyle öldürürüm ve bu yolda asla şüphe etmem.

Çevrimdışı Murtazaali

• Murtazaali
  • Admin
  • *
  • Puan 386
  • Akıllı dostla arkadaşlık yapmak, ruhun hayatıdır.
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2009, 21:28:34 »
Allah razı olsun abi. Bu çok iyi olur inş. Bekliyoruz...

Çevrimdışı mikdat bin esved

• Admin
  • *
  • Puan 600
  • her gün aşura,heryer Kerbela
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2009, 22:56:55 »
merakla bekliyoruz efendim
'' Gönülleriniz bir olmadıktan sonra sayıca çok olmanızın bir anlamı yoktur''
İmam Ali (a.s)

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2009, 13:20:25 »

KAYNAK : EL-KAMİL FİT TARİH, BAHAR YAYINLARI (Türkçesi Toplam 12 cilt olan bu kitap Diyanet Yayınları tarafında Ankara’ a şubesinde satılmaktadır.Bahar Yayınlarından sonra başka bir yayın evi tarafından tekrar basıldı.)
YAZAR : İBNÜL ESİR

1. Halid b.Velid'in Resulullah(s.a.a.)in sahabesi Malik b. Nuveyr'i katli, eşi ile zorla birlikte olması,Ömer'in Halid'i tehdidi ve Halife Ebu Bekr'in İslam'ın emrini uygulamayıp;"Halid bir görüşte bulundu ve hata etti. Ben Allah'ın kafirlere çektiği kılıça herhangi bir şekilde gölge düşüremem"demesi Cilt,2 syf,330

2. Halife Ebu Bekir'in yerine halife olarak Ömer'i bırakacağı düşüncesinin duyulmasından sonra Talha b. Ubeydullah Ebu Bekr'in yanına gelerek ;"Sen insanlara Ömer'i halife mi tayin ettin? Halbuki sen onunla birlikte olduğun halde insanların ondan neler çektiğini görüyorsun.Peki onları Ömer ile baş başa bırakıp Rabb'inle kavuşmaya giderken Rabb'in sana raiyetinden sorarsa ne diyeceksin”.dedi Cilt,2 syf,389

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2009, 15:55:06 »

El kamilde geçen ilk rivayette Halife Ebu Bekir'in bahanesi ne kadar İslam'i acaba?

Bir insanın İslam için kılıç sallaması o kişinin istediğini yapabilmesi anlamına gelir?

Bir Müslüman'ı hem de Peygamberi görmüş ve Peygamberle konuşmuş bir müslümanı katletmek,hanımıyla zorla birlikte olmak cezası verilmeyecek bir suç mu ki Halife Ebu Bekir İslam'ın bu konulardaki emrini uygulamıyor?

Bu konuda o kadar soru var ki.Düşünen kişiye işaret yeter.

İkinci rivayet ise başka soruları içermekte.

Mesela Halife Ömer Talha b. Ubeydullah'ı bile usandıracak ne davranışlar sergilemişti?

Ömer Talha'nın ifadesiyle halka karşı bu davranışları sergilerken Halife Ebu Bekir nasıl bir tavır takınmıştır?

Bu rivayette akla takılan bir başka soruda şu değilmidir?

Halife Ebu Bekir yerine halife olarak Ömer'i bırakıyor.Peki değerli kardeşler Halife işi ŞURA veya SEÇİMLE  değilmiydi? (ehli sünnete göre)

Siz kardeşlerinde değerli yorumlarını bekleyerek yazımı sonlandırıyorum

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı medreseteyn

• Katılımcı
  • *
  • Puan 25
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2009, 20:37:32 »
merakla ve ibretle okumaya devam ediyorum

welayet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2009, 22:01:00 »
Hz.Ali as’ ın Yemen' e Gönderilmesi ve Hemdan' u İslama Girmesi
İbnul Esir El-Kamil fi-t Tarih Cilt:2 Bölüm:2

Ehli Beyt bilginleri dışında kalan bilginlerin Gadir Hum hadisesine getirdikleri eleştirilerden bir tanesi de; Yemenlilerin Hz. Ali as’ ı sevmediklerinden hatta aralarında bir husumet olduğundan dolayı, Allah Rasulü saa’ in bu durumu gidermek amacıyla böyle bir yola başvurduğu ve aradaki buz dağlarının erimesi yönündeki hareketi uygun görmesidir.

Halbuki bütün müslümanlarca kaynak kitap olma özelliğini taşıyan, İbnul Esir’ in El-Kamil fi’ t Tarih isimli eserinden yaptığımız okumalarda, Yemenlilerle Hz.Ali as arasında böyle bir durumun olması ihtimalinin kesinlikle mümkün olmadığını ve hatta bu durumun tam aksine bir durum var olduğu gerçeğini görüyoruz. El Kamil fi’ t Tarih isimli eserden aşağıdaki alıntıyı yapıp, yorumu internet kullanıcılarına bırakıyoruz…

Ehli Beyt sevgisi tüm dünyaya hakim olsun… (amin)

"Hz. Ali as’ ın Yemen' e Gönderilmesi ve Hemdan' u İslama Girmesi

Bu yıl içerisinde Rasulullah saa Hz. Ali' yi Yemen' e gönderdi. Ondan önce, Yemenlilere Halid b. Velîd' i onları İslama çağırmak üzere göndermişti. Fakat onun çağrısını kabul etmemişlerdi. Hz. Ali' yi göndererek Halid' i ve onunla birlikte bulunan arkadaşlarından dilediklerini tutuklamasını emretmişti. Hz. Ali’ de bu emri yerine getirdi. Hz. Ali Rasulullah sav’ in Yemen' lilere yazdığı mektubu okuyunca, bütün Hemdanlar bir günde müslüman oldular. Bunu Rasulullah saa’ e yazınca: «Hemdan' a selam olsun» diye üç defa tekrarladı. Daha sonra Yemenliler peşpeşe İslama girdiler. Bunu da Rasulullah saa yazılı olarak bildirdi. Hz. Peygamber saa bu nedenle Allah' a şükür secdesine vardı.”

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #8 : 26 Şubat 2009, 14:38:41 »

3. Efendimiz Resulullah (s.a.a.) hanımlarına şöyle buyurmuştu ;İçinizden birisi mühim bir fitnenin başına geçecek. Etrafında çokları öldürülecek ve ona HAVEP kabilesinin köpekleri havlayacaktır. Cemel Savaşından Havep köpekleri havlamaya başlayınca Aişe köpeklerin hangi kabileye ait olduğunu sormuş sonrada bu hadisi hatırlamıştır. ( Kaynak: Dünden Bugüne Tercüman Gazetesi Onbir Ayın Sultanı Ramazan sayfası Gaybın Haberleri bölümü, Safvet Senih-hazırlayan- )

4. Havep köpeklerinin Aişe’ye havlaması ve Aişe'nin ;"Beni geri çeviriniz. Ben Havep köpeklerinin kendisine havladığı kadınım." Demesi. Cilt,3 syf,214

Selametle

NOT: Buradaki ilk rivayet farklı bir kaynaktan.İkinci rivayetle alakalı olduğu için paylaşmak istedim.

İlk rivayeti yazan Safvet Senih'in "Gaybın Haberleri" adında bir kitabı vardır.

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #9 : 17 Mart 2009, 17:48:40 »

5. Osman b. Huneyf ( İmam Ali (a.s.)ın Basra valisi ve Resulullah(s.a.a.)ın sahabesi ) yakalanıp getirildiğinde Aişe'ye durumu hakkında sorular sormuş ve istişare etmişlerdi. Aişe;Onu öldürünüz diye emir verince orada bulunan bir kadın şöyle demişti : Hay Allah kahrını versin! Bu adamın Resulullah(s.a.a.) ile arkadaşlığı ve sohbeti vardır.Ne yapıyorsunuz ?Bu kadının sözleri üzerine Aişe O halde onu hapsediniz diye emir verdi.( Burada Ahzap suresini inceleyiniz ve Resulullah(s.a.a.)ın eşleriyle ilgili yerlere dikkat ediniz.)(cilt,3)

6. Hz. Ali (a.s.) I.halifeye 6 ay biat etmedi. Cilt,2 syf,298

Selametle
« Son Düzenleme: 19 Mart 2009, 15:06:38 Gönderen: hürr »

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2009, 15:06:25 »

5. Osman b. Huneyf ( İmam Ali (a.s.)ın Basra valisi ve Resulullah(s.a.a.)ın sahabesi ) yakalanıp getirildiğinde Aişe'ye durumu hakkında sorular sormuş ve istişare etmişlerdi. Aişe;Onu öldürünüz diye emir verince orada bulunan bir kadın şöyle demişti : Hay Allah kahrını versin! Bu adamın Resulullah(s.a.a.) ile arkadaşlığı ve sohbeti vardır.Ne yapıyorsunuz ?Bu kadının sözleri üzerine Aişe O halde onu hapsediniz diye emir verdi.( Burada Ahzap suresini inceleyiniz ve Resulullah(s.a.a.)ın eşleriyle ilgili yerlere dikkat ediniz.)(cilt,3)

6. Hz. Ali (a.s.) I.halifeye 6 ay biat etmedi. Cilt,2 syf,298

Selametle

Buradaki ilk rivayeti okuyan insanlar acaba hala Şia'yı sahabe düşmanı ilan etmekten sıkılmaycak mı? Peygamber eşi ve Cemel ordusu Hz.Resulullah(saa)ın sahabeler hakkındaki onca rivayetini(ehl-i sünnetin delil olarak getirdiği) görmüyor mu? Hepsinin cennettlik olduğunu bilmiyorlar mı?(ehl-i sünnete göre). Anlaşılan Cemel Ordusu Osman b. Huneyf'i vakit geçirmeden cennete göndermek istemişte(!!!) orada bulunan bir kadın(itiraz eden kadın) bunaa mani olmuş.

İkinci rivayette hilafetle ilgili bir gerçek,İmam Ali(as)nin aylarca biat etmediği ortaya çıkmakta.

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #11 : 19 Mart 2009, 15:11:22 »

7."Aşiretinden yakın olan kimseleri,Allah'ın azabıyla korkut."emri geldikten sonra gelişen olayları İmam Ali(a.s.)den nakletmesi.Mesel bilindiği için sadece son kısımlarını yazacağım."Hz.Resulullah(s.a.a.)".............. Ben sizlere dünyanın da, ahretinde hayrını getirmiş
bulunuyorum.Yüce Allah da bana,sizleri bu hayra çağırmamı emretmiştir.Bu işte kim bana
KARDEŞİM,VASİM ve HALİFEM(bu ifade aynen vardır.kendim yazmadım.) olmak üzere yardımcı olur. Hazır bulunanların tümü bu işe yanaşmadı.Bense,aralarında yaşça en küçük,gözleri hepsinden çapaklı,karnı hep*sinden büyük,bacakları hepsinden ince olduğum halde "Ey Allah(cc)ın peygamberi,bu işte ben senin yardımcın ve destekçin olacağım."dedim.Bunun üzerine Resulullah(s.a.a.) boynumdan tutup;"İşte bu,benim kardeşim,vasim ve BENDEN SONRA ARANIZDAKİ HALİFEMDİR; onu dinleyip itaat edeceksiniz."dedi.Bundan sonra orada bulunanlar,gülüşerek kalkıp gittiler.Giderken de babam Ebu Talibe;"Oğlunun dediklerini dinleyip itaat etmen için sana emir verdi." Diye takılıyorlardı. (CİLT,2 SYF 63,64)

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2009, 15:01:56 »
Bismillahirrahmanirrahim.Selamunn Aleykum

Bu rivayet bir çok meseleyi net bir şekilde çözmekte.Daha İslam'ın ilk zamanlarından itibaren İmam Ali(as) bizzat Allah(cc) tarafından Hz.Resulullah(saa)ın vasıtasıyla ümmete Halife olarak bırakılmıştır. Bu toplantıyı yapma emri bizzat Allah(cc) tarafından verilmiştir. Toplantıda geçen Hz.Resulullah(saa)ın konuşmaların Allah(cc)ın bilgisi ve onayı dışında olduğunu düşünmek büyük bir haksızlıktır. Allah Resulü(saa) kendi hevasından konuşmayacağına göre bu sözleri yani İmam Ali(as)nin ümmete halife bırakılması bizzat Allah(cc)ın emridir.

Orada dikkat çeken bir başka konuda İmam Ali(as)nin ümmete halife olarak tayin edildiğinin oradaki herkes tarafından net bir ekilde anlaşıldığıdır ki, orada bulunanlar Hz.Ebu Talib'in İmam Ali(as)ye uyması gerektiğini alay ederek söylemekteler.

Ve öyle bir uyma ki, baba oğlunun hilafetine,emirlerine uymak zorunda.

Bunu orada bulunanlar anladı da günümüzde hala anlamak istemeyenler var.

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #13 : 24 Mart 2009, 18:41:02 »

8."İşkence gören zayıf müslümanlarda biri de Müemmil b.Hudeyb b. Adiy b. Ka'boğullarının cariyesi Lebibe idi.Hz.Ömer b.Hattab'ın müslüman olmasından önce İslam'a girmişti.Ömer dininden dönsün diye ona işkence eder,sonra da bırakır ve "Seni ancak usandığım için bırakıyorum." der buna karşılık Lebibe ona;"İslama girmeyecek olursan Allah da sana böyle yapacaktır."diye cevap verirdi.
İşkence gören bu zayıf müslümanlardan birisi de Zinnire'dir.Beni Adiy'in cariyesi idi.Ömer ona işkence yapardı. CİLT,2 SYF,71"

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #14 : 26 Mart 2009, 14:49:32 »

9."Uhut da müslümanlar bozguna uğradıktan sonra gelişen meydana gelen bir olay: ".......Peygamber müşriklerden bir grup gördü ve Hz Ali ye "Haydi onlara hamle yap"diye emretti.Hz.Ali onları dağıttı ve bazı kimseleri öldürdü.Daha sonra bir topluluk daha gördü.Yine aynı şekilde Peygamber emretti, O da onları dağıttı,aralarında bazı kimseleri öldürdü.Hz.Cebrail şöyle dedi"Ey Allah(cc)ın Resulü ,işte korumak böyle olur."Bunun üzerine Resulullah :"O BENDENDİR,BEN DE ONDANIM"diye buyurunca Hz.Cebrail"Ben de sizdenim"diye cevap verdi.(Ravi(Ebu Rafi) der ki) :"Etrafta şöyle bir ses işitildi :"Zülfikardan başka kılıç,Ali'den başka genç yoktur." CİLT,2 SYF,147"

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #15 : 02 Nisan 2009, 18:53:56 »

10.Yine Uhut Savaşı. "Hind(muaviyenin anası,ebu süfyanın karısı) ve diğer kadın arkadaşları şehid edilen müslümanların üzerine çullandılar ve onların ellerini,kulaklarını ve benzeri organlarını kesmeye başladılar.Hind kestiği kulak ve burunlardan kendisine halhallar ve gerdanlıklar yaptı.Ayrıca, bu gerdanlıkları Vahşi'ye verdi.Hz.Hamza'nın ciğerlerinden bir parça alarak onu çiğnemek istediyse de çiğneyemeyince onu ağzından dışarı attı.CİLT,2 SYF, 150"

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #16 : 06 Nisan 2009, 15:23:42 »

11.Halid b. Velidin Cezimoğullarına gavzesi,Resulullah(s.a.v.)ın Halidi Cezimoğullarına bir davetçi olarak göndermesi,Halidin silahlarına bırakan Cezimoğullaırnı öldürmesi, bu olay sonunda Resululllah(s.a.v.)ın ellerine göğe açıp"Allah'ım,Halid'in yaptıklarından beri olduğu sana iletirim."demesi,Hz.Ali'yi Cezimoğullaırna göndererek kanlarının ve mallarının bedelini ödemesi,Abdurrahman b.Avf'ın bu olaydan sonra Halid b. Velid ile tartışıp:"Sen ,İslam geldikten sonra bir cahili geleneğin gereğini yaptın"demesi Halidin"Ben senin babanın intikamını aldım" diye cevabı ve Abdurrahmanın:"YALAN SÖYLEDİN,ben babamın katilini öldürmüştüm.Fakat sen amcan Fakihenin intikamını aldın."demesi ve aralarında çatışma çıkması. (CİLT,2 SYF,236-237)

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #17 : 09 Nisan 2009, 15:19:35 »

"12.Bu sene (yazar tam yılı yazmamıştır,fakat en son verdği tarih hicri 8.yıldır)Hz.Peygamber(s.a.v.) Leys kabilesinden Davud'un kızı Müleyke ile evlenmiştir.Babası Mekke'nin Fethi gününde öldürülmüştü.Peygamber(s.a.v.)ın zevcelerinden biri onun yanına giderek:"SENİN BABANI ÖLDÜRMÜŞ BİR ADAMLA EVLENMEKTEN SIKILMIYORMUSUN"deyince o da bu işten çekinerek:"SENDEN ALLAH'a SIĞINIYORUM"deyince Peygember(s.a.v.) de ondan ayrılmıştır. (CİLT,2 SYF 240-241)"

Bu rivayeti Ticani "Zikir Ehline Sorun" adlı kitabında okumuştum.Ticani bu rivayeti farklı iki kaynaktann naklediyordu(daha sonra o kaynakları da yazarım inşallah). Okuduğumda çok şaşırmıştım. Bir Peygamber eşi nasıl olurda Hz.Resulullah(saa) ile evlenecek bir kadına gidip " babanı öldüren biriyle evlenmekten sıkılmıyorsun" diyebilirdi. Bu nasıl bir tavır? Anlayan varsa açıklasın.

Bu sözü söyleyen eş Hz.Resulullah(saa)ın yaptığı tüm işlerinde Allah(cc)ın emriyle hareket ettiğini bilmiyormuydu? 

Hz.Resulullah (saa) bu kişi nefsi için mi öldürdü? -haşa-

Bu tür soruları çoğaltmak mümkün. Amma bben bu iki soruma cevap bulsam yeter.

Allah(cc)ım sen aklımı koru.

Tabi bu eşin kim olduğuda merak konusu demi.

Ticani "zikir ehline sorun" adlı kitabında yararlandığı kaynaklardan bu eşin kim olduğunu nakletmiştir.

Aslında herkesin tahmin ettiği eş.

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı Ebul Fazl

• Deneyimli
  • *
  • Puan 26
« Yanıtla #18 : 10 Nisan 2009, 18:31:47 »

"12.Bu sene (yazar tam yılı yazmamıştır,fakat en son verdği tarih hicri 8.yıldır)Hz.Peygamber(s.a.v.) Leys kabilesinden Davud'un kızı Müleyke ile evlenmiştir.Babası Mekke'nin Fethi gününde öldürülmüştü.Peygamber(s.a.v.)ın zevcelerinden biri onun yanına giderek:"SENİN BABANI ÖLDÜRMÜŞ BİR ADAMLA EVLENMEKTEN SIKILMIYORMUSUN"deyince o da bu işten çekinerek:"SENDEN ALLAH'a SIĞINIYORUM"deyince Peygember(s.a.v.) de ondan ayrılmıştır. (CİLT,2 SYF 240-241)"

Bu rivayeti Ticani "Zikir Ehline Sorun" adlı kitabında okumuştum.Ticani bu rivayeti farklı iki kaynaktann naklediyordu(daha sonra o kaynakları da yazarım inşallah). Okuduğumda çok şaşırmıştım. Bir Peygamber eşi nasıl olurda Hz.Resulullah(saa) ile evlenecek bir kadına gidip " babanı öldüren biriyle evlenmekten sıkılmıyorsun" diyebilirdi. Bu nasıl bir tavır? Anlayan varsa açıklasın.

Bu sözü söyleyen eş Hz.Resulullah(saa)ın yaptığı tüm işlerinde Allah(cc)ın emriyle hareket ettiğini bilmiyormuydu? 

Hz.Resulullah (saa) bu kişi nefsi için mi öldürdü? -haşa-

Bu tür soruları çoğaltmak mümkün. Amma bben bu iki soruma cevap bulsam yeter.

Allah(cc)ım sen aklımı koru.

Tabi bu eşin kim olduğuda merak konusu demi.

Ticani "zikir ehline sorun" adlı kitabında yararlandığı kaynaklardan bu eşin kim olduğunu nakletmiştir.

Aslında herkesin tahmin ettiği eş.

Selametle

rivayet gerçekten çok çarpıcı,bu eşin kim olduğunu gerçekten merak ettim.

Çevrimdışı gulistan_2

• Süper Moderatör
  • *
  • Puan 700
« Yanıtla #19 : 10 Nisan 2009, 21:17:46 »
Allah razi olsun emek verenlerden

Biliyorsan buyur konus...konusta feyiz alsinlar...bilmiyorsan tut dilini seni bir adam saysinlar

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #20 : 13 Nisan 2009, 19:24:27 »

Bir önceki rivayet insanın kanını donduruyor.

Biz şimdi bir başka rivayete geçelim. Hz.Ebu Zer(ra) ile alakalı.

"13.Tebuk Seferine giderken Hz.Ebu Zer'in geri kaldıktan sonra orduya yetişirken uzaktan görünmesiyle Hz.Resulullah(s.a.v.):"Allah Ebu Zer'e merhamet etsin,tek başına yürüyor,tek başına ölecek,tek başına diriltilecek ve müminlerde bir grup kişi onun yanında bulunacak" diye buyurdu.

Hz.Osman,onu Rebeze'ye SÜRÜNCE orda eceli geldi.Yanında hanımı ve kölesinden başka kimse yoktu. (CİLT,2 SYF,259)"

Hz.Ebu Zer'in sürgün edilmesinin sebebi neydi acaba? Hz.Ebu Zer ki Hz.Resulullah(saa) seçkin sahabesinde birisiydi. Cennetin bile hasretini çektiği birisi.

Hz.Ebu Zer nasıl bir günah işlediki(!!!) Rebeze çölüne sürgün edildi.

İşin garip tarafı ne biliyormusunuz kardeşler?

Hz.Ebu Zer(ra) sahabe değilmiydi? Sahabeydi.

Tüm sahabeler icdihat edebiliyor mu? Edebiliyor-ehli sünnete göre-

Hz.Ebu Zer her ne yapmışsa/ne söylemişse bu icdihat olmaz mı? Olur.

O zaman eğer icdihatında haklı ise 2 sevap haksız ise 1 sevap almayacak mı? Alacak

Peki Halife Osman bugün ehli sünnet kardeşlerin bildiği bu durumu bilmiyormuydu da Hz.Ebu Zer'i sürgün etti.

Yoksa bu Halife Osman'ın tamamı cenettlik olan(!!!) sahabeye karşı gösterdiği bir sevgi belirtisimiydi?

Yada Halife Osman'da icdihat yaptı ve iki icdihattan Halife Osman'ın icdihatı galip geldi.

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #21 : 16 Nisan 2009, 19:38:21 »

"14.Sakife Olayı ve Ebu Bekirin Halifeliği : Hz.Ali ve Haşimoğulları,Zübeyr ve Talha bey'atten (Ebu Bekire) geri kaldılar.Hatta Zübeyr şunları söyledi:"Ben Ali'ye bey'at edilmedikçe kılcımı kınıma sokmayacağım."Bunun üzerine Hz.Ömer:"Onun kılıcını alınız ve taşa çalınız."diyerek onların bulundukları yere gitti ve bey'at etmek hususunda onları teşvik etti. (CİLT,2 SYF,298)"

"15.Zühri derki:"Ali,Haşimoğullarıı ve Zübeyir altı ay süreyle Hz.Fatıma(r.a.) veft edinceye kadar bey'at etmediler.Onun vefatından sonra bey'at ettiler.
(CİLT,2 SYF,304)"

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #22 : 19 Nisan 2009, 13:43:20 »

"14.Sakife Olayı ve Ebu Bekirin Halifeliği : Hz.Ali ve Haşimoğulları,Zübeyr ve Talha bey'atten (Ebu Bekire) geri kaldılar.Hatta Zübeyr şunları söyledi:"Ben Ali'ye bey'at edilmedikçe kılcımı kınıma sokmayacağım."Bunun üzerine Hz.Ömer:"Onun kılıcını alınız ve taşa çalınız."diyerek onların bulundukları yere gitti ve bey'at etmek hususunda onları teşvik etti. (CİLT,2 SYF,298)"

"15.Zühri derki:"Ali,Haşimoğullarıı ve Zübeyir altı ay süreyle Hz.Fatıma(r.a.) veft edinceye kadar bey'at etmediler.Onun vefatından sonra bey'at ettiler.
(CİLT,2 SYF,304)"

Selametle

Bu rivayetler okurken bazı noktalar insanın aklına takılıyor.Benim açımdan bu noktalar şunlardır:

1.İmam Ali(as) ve beraberindekiler Halife Ebu Bekir'e 6 ay boyunca biat etmediler.Halbuki Ehl-i sünnet hadis kitaplarında " Başınızdaki Habeşli bir köle dahi olsa itaat edin" " Kim zamanın imamına uymadan ölürse cahiliye ölümüyle ölür" vs rivayetler yer almaktadır.Bu rivayetleri ve İmam Ali(as) ile beraberindekilerin davranışlarını değerlendirdiğimizde ortaya bazı problemler çıkmaktadır.Mesela İmam Ali(as) veya taraftarlarından birisi bu 6 aylık sürede vefat etselerdi durumları nasıl olacaktı? Cahiliye ölümüyle mi ölümüş olacaklardı?-Hz.Fatma(as)ın Halife ebu Bekir'e biat etmeden vefat ettiği biliniyor-

2.Ehl-i Sünnet anlayışına göre tüm sahabeler mücdehitken İmam Ali(as) ve beraberindeilerin davranışları neden iktidar tarafından icdihat olarak kabul edilip o gözle değerlendirilmiyor? Öyle ya İmam Ali(as) ve beraberindekilerin yaptıkları hatalı ise 1 sevap doğru ise 2 sevap olarak değer kazanacaklar

3.İlk rivayette Halife Ömer'in İmam Ali(as) ve beraberindekileri biat konusunda teşvik ettiği yazılmakta.İnsanın aklına burada şu gelmekte: Halife Ömer bu teşvik işini nasıl gerçekleştirmiştir? Halife Ebu Bekir'in hilafetinin delillerini mi ortaya koymuştur?

Ortada adı biat için adı geçen bir teşvik var amma bu teşviğin nasıl olduğu yazar tarafından yazılmamış.

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm

Çevrimdışı gulistan_2

• Süper Moderatör
  • *
  • Puan 700
« Yanıtla #23 : 19 Nisan 2009, 17:59:48 »
özellikle su bölüm:

O zaman eğer icdihatında haklı ise 2 sevap haksız ise 1 sevap almayacak mı? Alacak

Peki Halife Osman bugün ehli sünnet kardeşlerin bildiği bu durumu bilmiyormuydu da Hz.Ebu Zer'i sürgün etti.

Yoksa bu Halife Osman'ın tamamı cenettlik olan(!!!) sahabeye karşı gösterdiği bir sevgi belirtisimiydi?

Yada Halife Osman'da icdihat yaptı ve iki icdihattan Halife Osman'ın icdihatı galip geldi.

gözlerden kacmamasi gerekir diye düsünüyorum...Allah razi olsun

Biliyorsan buyur konus...konusta feyiz alsinlar...bilmiyorsan tut dilini seni bir adam saysinlar

Çevrimdışı hürr

• Aktif üye
  • *
  • Puan 30
« Yanıtla #24 : 20 Nisan 2009, 18:35:31 »

özellikle su bölüm:

gözlerden kacmamasi gerekir diye düsünüyorum...Allah razi olsun

İnsanın aklına bir sürü soru geliyor.

Acaba diyorum "icdihat" kelimesi birilerini kurrtarmak için ortaya atılan bir kavram mı? Ve birilerinin yaptığı fiiler "icdihat" oalrak değerlendirilirken aynı şartlara haiz -sahabe,müslüman vs- bir başka sahabenin yaptıkları neden "icdihat" olarak değerlendirilmiyor?

Mesela Malik b.Nuveyre'nin davranışları neden "icdihat" olarak değer kazanmadı?

Mesela Hz.Eba Zer(ra) söyledikleri ve davranışları neden "icdihat" kapsamında ele alınıp değerlendirilmedi?

Anlaşılan bir meselenin "icdihat" olabilmesi için Hz.Resulullah(saa)'a , İmam Ali(as)'ye ve Ehli Beyt(as)'e karşı yapılması lazım.

O zaman "icdihat" yapanlar sevaplara boğulurken aynı şartlara haiz Eba Zerler, Malikler sürgün edilip ölüdürülüyorlar.

Selametle

Doğrusu ben Hür’üm